Regulamin Przyprowadzania i Odbierania Dzieci
z Przedszkola nr 118 z Oddziałami Integracyjnymi
ul. Nowolipie 31a w Warszawie
Podstawa prawna:
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: DzU 2006 nr 97, poz. 674 ze zm.).
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: DzU 2004 nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu.
§ 1
-
Dyrektor przedszkola lub upoważniona przez niego osoba przygotowuje plan dyżurów pracowników przedszkola w szatni w godzinach 15.00 – 17.30 ( w przypadku kiedy w przedszkolu nie jest zatrudniona szatniarka).
-
Na początki roku szkolnego rodzice (prawni opiekunowie) składają pisemne oświadczenie, w którym wskazują osoby upoważnione do przyprowadzania i odbierania ich dziecka z przedszkola. Rodzice (prawni opiekunowie) są zobowiązani podąć swoje aktualne numery telefonów kontaktowych.
-
Osobie pełniącej dyżur udostępnia się wykaz osób upoważnionych do odbierania dzieci z przedszkola.
-
W sytuacjach szczególnych rodzice (prawni opiekunowie) powinni osobiście poinformować nauczyciela o tym, że dziecko zostanie odebrane przez inną osobę upoważniona. Informację należy przekazać na piśmie,
z jednodniowym wyprzedzeniem lub najpóźniej w dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola. -
Przyprowadzenie i odbieranie dzieci z przedszkola odbywa się
w godzinach ustalonych w organizacji pracy przedszkola lub godzinach uzgodnionych indywidualnie z dyrektorem przedszkola. -
Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane o ustalonej porze, nauczyciel ma obowiązek skontaktować się telefonicznie z rodzicami dziecka
( prawnymi opiekunami). -
Gdy próby skontaktowania się z rodzicami nie odnoszą skutku i nie udaje się ustalić miejsca pobytu rodziców (prawnych opiekunów), nauczyciel pozostaje z dzieckiem w przedszkolu przez jedną godzinę, a po upływie tego czasu powiadamia najbliższy komisariat policji.
-
W przypadku gdy jedno z rodziców nie życzy sobie, aby dziecko było odbierane z przedszkola przez drugiego z rodziców, wtedy musi przedstawić dyrektorowi przedszkola odpowiednie orzeczenie sądowe.
Przyprowadzanie dziecka.
§ 2
-
Dzieci są przyprowadzane do przedszkola do godziny 8.30, przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnione osoby. Jeżeli z przyczyn losowych dziecko nie zostanie przyprowadzone do godz. 8.30, rodzic jest zobowiązany powiadomić telefonicznie o spóźnieniu przedszkole.
-
Dorosły ma obowiązek wejść razem z dzieckiem do szatni, a potem odprowadzić dziecko do właściwej sali (lub na miejsce, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne).
-
Osoby przyprowadzające dziecko do przedszkola są zobowiązane: pomóc dziecku w szatni zdjąć wierzchnie okrycie i zmienić obuwie, osobiście przekazać dziecko nauczycielce danej grupy (lub nauczycielce dyżurującej). Od momentu przekazania dziecka nauczycielce do chwili odebrania dziecka po zajęciach odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi przedszkole.
-
Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie
i bezpieczeństwo dziecko pozostawionego przez rodziców przed wejściem do budynku. -
Każdy pracownik przedszkola ma obowiązek zainteresować się dzieckiem pozostawionym przez rodziców bez opieki na terenie przedszkola,
w szatni lub innym miejscu w budynku przedszkola.
Odbieranie dziecka z przedszkola.
§ 3
-
Dziecko może być odbierane z przedszkola przez rodziców, prawnych opiekunów, lub upoważnioną pełnoletnia osobę, która zapewni dziecku pełne bezpieczeństwo.
-
Osoba upoważniona do odbierania dziecka powinna mieć ze sobą dowód osobisty i okazać go na żądanie nauczycielki.
-
Rodzic (opiekun prawny) lub upoważniona osoba prosi dziecko przez domofon lub zgłasza się po dziecko do sali lub odbiera je z placu zabaw i od tej chwili ponosi całkowitą odpowiedzialność za dziecko.
-
Odbieranie dziecka musi się odbywać za wiedzą nauczycielki opiekującej się daną grupą.
-
Przedszkole może odmówić wydania dziecka osobie, której stan wskazuje na to, że nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
-
Jeżeli nauczyciel odmówi wydania dziecka osobie zgłaszającej się po nie, musi niezwłocznie poinformować o tym dyrektora przedszkola lub upoważnioną przez niego osobę i podjąć wszelkie możliwe czynności
w celu nawiązania kontaktu z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka. -
Jeżeli po dziecko ma się zgłosić osoba, która nie została wymieniona
w oświadczeniu rodziców, wtedy rodzice są zobowiązani zawiadomić
o tym osobiście dyrektora przedszkola. Osoba odbierająca dziecko
z przedszkola musi w takim przypadku mieć ze sobą dowód osobisty.
Warszawa, dnia 27 listopada 2008r.