Rodzeństwo bez rywalizacji

Adele Faber

Elanie Mazlish

„Rodzeństwo bez rywalizacji

Jak pomoc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by żyć z godnością”.

Książka napisana jest w formie poradnika dla rodziców, których dzieci popadły w konflikty, bójki, kłótnie. Autorki ukazują sposoby, które pomagają uwolnić od bolesnych uczuć zazdrości, zawiści, gniewu. Dzięki nim dzieci będą potrafiły wzajemnie się cieszyć sobą na, co dzień i wspierać w trudnych chwilach. Książka stanowi potwierdzenie, że rodzice mogą wiele zmienić. Mogą zaostrzyć bądź zredukować współzawodnictwo, sprawić, że wrogie uczucia będą ukrywane, albo pozwolić na bezpieczne wyładowanie, zaognić walkę lub umożliwić współpracę. Rodzice, którzy przeczytają tę książkę już nie będą stać bezradni, gdy zacznie się bitwa między rodzeństwem. Uzbrojeni w nowe metody i umiejętności doprowadzą skłócone dzieci do pokoju.

A oto kilka rad autorek, w jaki sposób radzić sobie z konfliktami    między dziećmi:

- zamiast lekceważyć negatywne uczucia, jakie dziecko żywi do rodzeństwa, wyraź zrozumienie dla jego uczuć,
- pozwól dzieciom pomarzyć, o tym,  co nie może zdarzyć się w rzeczywistości,
- pomóż dzieciom wyładowywać wrogie uczucia w twórczy lub symboliczny sposób,

- powstrzymaj niebezpieczne zachowania, pokaz jak można bezpiecznie wyładować gniew, nie napadaj na dziecko, które jest prowodyrem,
- nie zmuszaj dzieci do dobrych uczuć, ponieważ rozbudzasz złe uczucia,

- pozwól dzieciom na ujawnianie złych uczuć, gdyż prowadzi to rozbudzania dobrych uczuć.
- unikaj porównań, które stawiają jedno z dzieci w niekorzystnym świetle,
- unikaj porównań, które wyróżniają jedno z dzieci,
- zamiast starać się, żeby dzieci dostawały w równych ilościach weź pod uwagę indywidualne potrzeby każdego dziecka,
- zamiast zapewniać, że kochasz wszystkie dzieci jednakowo okaż dzieciom, że każde z nich jest kochane w wyjątkowy sposób

To tylko wybrane sposoby, żeby pomóc dzieciom żyć w zgodzie,       by samemu żyć godnie.

Opracowała: Wioletta Ożóg