Przedszkole nr 118 Warszawa 25.04.2012r.
z Oddziałami Integracyjnymi
ul. Nowolipie 31a
Konspekt zajęcia otwartego
Prowadzące: Magdalena Bieniak, Agnieszka Kielec
Temat: ,,Kamieniaki - Cudaki''
Grupa wiekowa: 4 i 5 - latki
Cele:
*Rozwijanie wrażliwości, kreatywności i twórczości plastycznej
*Rozbudzanie wyobraźni i fantazji
*Kreowanie aktywności podczas zabaw ruchowych oraz współdziałania z
grupą
*Pobudzanie samodzielności podczas dokonywania wyborów
potrzebnych materiałów i przyborów do wykonania pracy technicznej
Pomoce:
płyta CD ,,Śpiewające brzdące” z piosenką ,,Gramy w berka z wiosną”
K. Bayer, A. Wacławski, płyta CD z tańcami integracyjnymi, ,,pudło z
niespodzianką”, flamastry, duże kartony brystolu, kamienie, cekiny,
piórka, włóczka, ,,puchowe kuleczki”, klej vikol lub klej CR.
Przebieg zajęcia:
-
Zabawa do piosenki ,,Gramy w berka wiosną”
-
List od Pani Wiosny – zadania do wykonania
-
Pudło z niespodzianką
-
Rysowanie flamastrami na dużej powierzchni brystolu ,,niespodzianki”
-
Zabawa z kamieniami
-
Ćwiczenia bazujące na grach dramatycznych
-
Praca techniczna z kamieni
-
Urządzenie wystawki z prac dzieci
Opis zabaw:
ad 1. Zabawa wg instrukcji na płycie ,,Śpiewające brzdące”.
ad 2.Dzieci poszukują ukrytego listu, po odnalezieniu nauczyciel
odczytuje treść :
KOCHANE SŁONECZKA!
To ja, Pani Wiosna. Już od kilku dni zaglądam przez szybkę do Waszej
sali i patrzę jak się uczycie i bawicie. Jesteście mądrymi, miłymi i
grzecznymi przedszkolakami, dlatego przygotowałam dla Was różne
zadania do wykonania. Życzę Wam dobrej zabawy.
Pani Wiosna
ad 3.Dzieci wcześniej przygotowują tekturowe pudło malując je farbami
wg własnego pomysłu. Nauczyciel wycina otwory i wkłada różne rzeczy (
np. futerko obwiązane koralikami itp.)Nie pokazujemy dzieciom tego co
jest w środku, nawet po skończonych zajęciach!
ad 4.Dzieci rysują w małych grupach na podłodze. W kole krótkie
wypowiedzi dzieci na temat tego co narysowały.
ad 5. Zabawa z kamieniami;
*,, Czarodziejski woreczek”-dwa worki z kamieniami- dużymi i małymi,
dzieci słuchowo rozwiązują zagadkę,
-
masażyk do wierszyka- ,,Idą dzieci, równą drogą, po kamieniach iść
-
nie mogą, po kamieniach hop, hop, hop, do dołeczka skok”,
-
,,Kamienna muzyka”każde z dzieci otrzymuje po dwa kamienie-
uderzają kamień o kamień w rytm słyszanej muzyki -następnie same -
dziewczynki, sami chłopcy, w górze, o podłogę itd. wg własnej
inwencji... -
ad 6.Ćwiczenia bazujące na grach dramatycznych;
-
,,SKAŁA”- dzieci dobierają się parami, jedno z nich jest skałą-
dużym kamieniem, bardzo ciężkim- drugie dziecko z pary próbuje ruszyć
,,skałę”- zamiana w parach,
-
,,TURLANIE KAMIENI”-zabawa w parach, jedno z dzieci jest kamieniem, drugie go turla i zamiana.
-
,,GORĄCY KAMIEŃ”- dzieci robią koło i podają sobie ,,gorący
-
kamień”,
,,KAMIENIE”- dzieci wyobrażają sobie, że niosą kamień raz ciężki,raz
lekki,
,,KAMIENNE FIGURY”- przy muzyce dzieci biegają swobodnie po
sali, na przerwę w muzyce wykonują różnorodne figury,
,,KAMYCZEK”- każdy uczestnik zabawy wyobraża sobie, siebie
samego w różnych wymiarach; jest małym płaskim kamyczkiem, leży
mocno wciśnięty w ziemię. Zostaje dotknięty przez czarodzieja i zaczyna
powoli rosnąć. Kamień zamienia się w górę lub coś innego – zależy od wyobraźni dzieci.