Wyzwoleni rodzice

Adele Faber

Elanie Mazlish

„Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci.
Twoja droga do szczęśliwej rodziny”.

W książce autorki opisują sposób jak można ulepszyć życie swojej rodziny. Korzystając z własnych doświadczeń i doświadczeń innych rodziców podają przykłady porozumiewania się z dziećmi, które pozwalają wyzwolić u obu stron, to co najlepsze. Matki i ojcowie troszczą się o swoje dzieci, żeby były szczęśliwe, miały przyjaciół, dobrze sobie radziły w szkole, żeby wszystko układało się pomyślnie, ale również martwią się, gdy dzieci walczą ze sobą, są piskliwe, próżnują, bałaganią, są nieposłuszne, dzisiaj również dręczy ich poczucie winy, złość i przytłacza odpowiedzialność za drugiego człowieka. Książka ukazuje związek pomiędzy ufnością dziecka we własne siły, a jego zdolnością do samoobrony. Przedstawia sposoby uwolnienia dziecka od grania ról, które je przerastają i opisuje rozmaite metody budowania szacunku do samego siebie. Przedstawia problem gniewu rodziców –od łagodnej irytacji do wściekłości wymykającej się spod kontroli. Autorki ukazują sposoby radzenia sobie z tym tak, aby dzieci nie stały się naszymi ofiarami. Poruszyły kwestię szacunku dla dzieci i szacunku dla trudności wspólnego życia. Żyjemy w czasach wywołujących stresy. Rodzice znajdują się pod ogromną presją, usiłując poradzić sobie „z tym wszystkim”. Wielu boryka się z problemami samotnie. Wymagania są wysokie. Energii za mało. Cierpliwość na wyczerpaniu. Autorki wieżą, że uczciwe i pełne troski metody porozumiewania się mogą znacząco pomóc w osiągnięciu trwałości i normalności współczesnej rodziny. Serdecznie zapraszam do przeczytania tej książki, a Państwa rodzina stanie się szczęśliwsza.

Opracowała; Wioletta Ożóg