WP_20180507_14_01_32_Pro

Przedszkole Nr 118
z Oddziałami Integracyjnymi

ul. Nowolipie 31A
01-002 Warszawa
tel: (22) 838 49 35

Bajkowe nagranie...  
 

 Zapraszamy do wysłuchania bajek naszych przedszkolaków i zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy.

„KAPRYŚNA KACZUSZKA”


Zabawy kreatywne dla dzieci.

Zacznijmy od wyłączenia telewizora, odłożenia w kąt smartfonów i tabletów. Bądźcie na wyłączność dla swojego dziecka. Pamiętajmy jednak, że uwaga poświęcona dziecku
i czas wspólnej zabawy są dla niego najcenniejszym prezentem, a również  Państwu  pomoże „naładować akumulatory“ i na chwilę zapomnieć o codziennych trudach. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci były ciekawe świata, miały wiarę w siebie, były kreatywne, bawmy się z nimi, podarujmy im swój cenny czas. Dzięki wspólnym zabawom wzmacniamy więź z dzieckiem
i sprawiamy, że czuje się ono ważne i kochane. Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety, najlepsze są te najprostsze zabawy, które sami znamy z naszego dzieciństwa.

1. Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy - w tej zabawie im więcej uczestników, tym lepiej. Jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, w czasie których gracze biegną w jej kierunku. Gdy skończy mówić, odsłania oczy lub odwraca się do uczestników, a ci nieruchomieją – nie mogą się poruszać, mówić i śmiać się. Baba Jaga stara się ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem w zabawie jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.

2. Zabawa w chowanego – tej zabawy nikomu nie trzeba rekomendować. Dzieci ją uwielbiają. Jeśli macie w domu więcej miejsca i dużo zakamarków, zabawa w chowanego będzie super pomysłem.

3. Stare dobre „ciepło- zimno”: Schowanie kilku przedmiotów i zabawa w “ciepło-zimno”, używanie słów „pod”, „za tobą” – aby pomóc dziecku w zlokalizowaniu schowanych rzeczy (aby było bardziej atrakcyjnie, dziecko może dostawać za każdy odnaleziony przedmiot np. naklejkę). 

3. DIY – zajęcia "zrób to sam” to propozycje dla bardziej aktywnych dzieci, wyciszają
małych artystów. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, rysować kredkami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, auta, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie. Możecie w dowolnej technice stworzyć panią wiosnę, albo ulubioną postać z bajki!.

4. Tanecznym krokiem – z podkładem muzycznym lub bez możecie wspólnie poruszać się do ulubionych piosenek i melodii. W wersji dla odważniejszych rodziców (mniej wrażliwych słuchowo) możecie włączyć sekcję instrumentalną z wykorzystaniem sprzętów kuchennych (garnki mają świetną akustykę). Dzieci będą zachwycone, sąsiedzi nieco mniej. Zorganizujcie konkurs taneczny albo konkurs piosenki. Nagrodą może być korona, medal, dyplom (oczywiście zrobiony własnoręcznie) albo pyszne małe co nieco.

5. Domowy klub fitness – w mediach alarmują o pladze otyłości u dzieci. Waszej rodziny nie będzie to dotyczyć, jeśli postawicie na ruch. Czas na trochę wspólnych ćwiczeń fizycznych - połączycie przyjemne z pożytecznym, a dzieci będą zachwycone. Pokażcie im  kilka prostych figur z aerobiku, zachęćcie też, aby dziecko zaproponowało swoje ćwiczenia, które wykonacie. Na pewno będzie wesoło.

 6. Butelka pełna czasowników: Do pustej butelki wrzucić karteczki z różnymi czasownikami (np. skakać, tańczyć). Poprosić dziecko o losowanie po jednym, mama lub tata czyta na głos i wspólnie wykonujecie daną czynność.

7. Kalambury – w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać
z bajki, czynność, zwierzątko.

8. Wspólne gotowanie - zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki i nie przejmujcie się, jeśli mistrz kuchni nieco nabrudzi.
Z przygotowanych wspólnie specjałów możecie urządzić przyjęcie domowe.

9. Wspólne czytanie – o korzyściach z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Przytoczymy zaledwie najważniejsze z nich. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód.

10. Budowanie z klocków - należy do ulubionych zabaw całej rodziny. Proste konstrukcje, wysokie wieże, fosy, w tej zabawie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadczasowe klocki dzięki ogromnej różnorodności są nieustającym źródłem inspiracji do zabawy zapewniając wszechstronny rozwój dziecka. Zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie dziecka, jest dobrym treningiem na koncentrację uwagi.

11 Zabawy dla dzieci w domu Zróbcie coś z niczego: Zrobienie „nowego” przedmiotu
z pudełka po butach, np. samochodu, domu, pilota do telewizora, skrzyni skarbów itp. Można dodatkowo przygotować się do tej zabawy. To znaczy jak robimy skrzynie to udajemy piratów – załóżmy opaski na oko, jak samochód to wybierzmy model i z Internetu wydrukujmy nazwę auta i np. rejestrację.

12. Zabawa w teatr- zamieńcie się rolami: dzieci niech będą rodzicami, a wy ich dziećmi. Uwaga: w tej zabawie możecie zobaczyć, jak odbierają was dzieci. Tym bardziej warto podjąć wyzwanie. Możecie również wcielić się w postaci ulubionych bajek, stworzyć własną bajeczkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów
i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.

13. Czy królik umie powiedzieć przepraszam?  Opowiadanie historyjki o rożnych zachowaniach używając przy tym zabawek, np. królik zabrał sznurówkę koledze i nie chce oddać. Rozmawianie o tym, jak się czuje kolega i co królik może zrobić, aby było lepiej itp.

14. To jest moje imię: Na kartce papieru napisać imię dziecka, dodatkowo na żabkach do bielizny (drewnianych) napisać po jednej literce (te same, które są w imieniu), zadaniem dziecka jest przyczepianie żabek z właściwą literką na literce napisanej na kartce. Pełni formę doskonałej zabawy dla 4latka w domu.

15 Gimnastyka dla paluszków: Na stole rozłożyć najlepiej małe pomponiki, ale może być cokolwiek (dozwolone od lat 3, nie za małe aby były bezpieczne), papierowe foremki do babeczek – dla każdego uczestnika zabawy po min. jednej i teraz są schody, pałeczki do jedzenia chińszczyzny- mogą być też zwykłe patyczki. Zadaniem jest przenoszenie pomponów do foremek ale nie można używać dłoni, tylko patyczków. Można trzymać je dwoma rączkami albo w jednej (tak jak się ich używa do jedzenia). Na koniec zabawy wspólnie liczymy ile razem udało się zebrać (a nie kto więcej) aby nie wprowadzać rywalizacji – no chyba, że chcecie.

16. Buzia jako pędzelek: Ostrzegam – może być dość brudno po zabawie. Zabawa dla dzieci przy stoliku, na kartce papieru wycisnąć po kilka kropel różnych farbek do malowania. Nie potrzebujemy pędzelków, a słomek – zadaniem jest tak mocne dmuchanie w słomkę aby rozwiać farbkę (wychodzą takie mini fajerwerki).

17. Zabawy dla dzieci w domu: Tor wyścigowy. Jeśli dziecko lubi resoraki to użyjcie ich to tej zabawy. W domu, dla dzieci przygotujmy kartki papieru (można większą obkleić kawałek blatu, można tez przykleić ją na podłodze, balkonie, podwórku). Farbki postawić najlepiej na jakimś plastikowym pudełku.  Malujemy na kartce resorakami tzn. ich kółkami, które namaczamy w farbce i przejeżdżamy po kartce. Można się ścigać, rozmawiać o kolorach..

Bawcie się dobrze. Pozdrawiam pani Wiola

 

 

Opowiem Ci bajkę…        

1.     Poproś dziecko, aby wybrało swoją ulubioną bajkę

2.     Uruchom aplikację dyktafon w swoim telefonie

3.     Nagraj wstęp. Poproś, aby dziecko powiedziało, jaką wybrało bajkę dla innych dzieci.

4.     Nagraj Waszą ulubioną bajkę - możesz poprosić dziecko żeby pomogło Ci w czytaniu ( może wyrecytować niektóre fragmenty, jeśli potrafi)

5.     Wyślij nam nagraną bajkę a my ją chętnie udostępnimy ją na stronie przedszkola

A co jeśli masz inny pomysł?

                                                                                                                                                          Może chcesz wzbogacić opowiadanie grą na instrumentach?  Śpiewem? Albo czytaniem z podziałem na role? Fantastycznie!                                            

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Kontakt

Przedszkole nr 118
z Oddziałami Integracyjnymi

ul. Nowolipie 31A
01-002 Warszawa

TEL: (22) 838 49 35

e-mail:
p118@eduwarszawa.pl

Mapa dojazdu

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.